Söz konusu ağız ve diş sağlığı olunca pek çok aparat gündeme gelebiliyor. Bu aparatlardan biri olan arayüz fırçası, günümüzde pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Peki, arayüz diş fırçası nedir? Nasıl kullanılır? Eğer bu sorulara yanıt arıyorsanız doğru adrestesiniz!

Sizin için hazırladığımız bu içeriğimizde arayüz fırçasının tam olarak ne işe yaradığına, neden tercih edilmesi gerektiğine ve nasıl kullanılacağına değineceğiz. Hemen ardından fırça seçiminde nelere dikkat etmelisiniz, bu fırçanın hangi çeşidi size uygundur gibi sorularınıza yanıt vereceğiz. Hazırsanız, içeriğimizi okumaya başlayabilirsiniz!

Arayüz Fırçası Nedir? 

Arayüz fırçası, esnek tel yapısına sahip, kıl kafalarla donatılmış aparatlardır. Normal diş fırçaları dişler arası boşluklara giremezken, arayüz diş fırçası ile bu boşluklar rahatlıkla temizlenebilir. Genel şekil itibarıyla yuvarlaktır; fakat modeline göre oval şekilde de üretilebilir. Kıllar, ince bir telin üzerine sabitlenmiştir. Ön ve arkada dişler için farklı boyutlarda tasarımları mevcuttur.

Arayüz Fırçası Ne İçin Kullanılır?

Dişler, birbirine bitişik olarak dizilmiş yapılardır. Diş yapısı, diş şekli, çürükler veya diş etlerinde oluşan hastalıklar gibi faktörler zaman içerisinde dişler arasında boşluk oluşmasına neden olabilir. Dişlerinizi ne kadar fırçalasanız da bu boşluklar yiyecek artıklarını toplamaya müsait yapılardır. Kalan parçalar zaman içerisinde artarak tartar diye isimlendirebileceğimiz sıkıntıya neden olur. Tartar, biriken yiyecek parçalarıyla diş plaklarını oluşturur. Diş fırçalarının yetersiz kaldığı bu tarz durumlarda arayüz diş fırçası kullanımı önerilir.

Arayüz fırçasının kullanım amaçlarına daha detaylı göz atacak olursak şu maddelerden söz edebiliriz:

 • Diş fırçasının yetersiz kaldığı durumlarda diş aralarında kalan yemek artıklarını temizlemek,
 • Diş eti çekilmesi yaşayan hastalarda boşluk oluşumunu engellemek,
 • İmplantların diş eti birleşme noktalarını temizlemek,
 • Köprü ve protez temizliği.

Arayüz fırçasını amacına uygun olarak kullanmanız son derece önemlidir. Kullanım esnasında kanama, zorlanma gibi durumla karşılaşırsanız ağzınızı bol su ile çalkalayarak kullanımı bırakmalısınız.

Arayüz Fırçası Nasıl Kullanılır?

Arayüz fırçalarının kullanımı, tıpkı bildiğimiz diş fırçaları gibi oldukça basittir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta arayüz fırçasını kullanmadan önce dişlerinizi güzel bir şekilde fırçalamanızdır. Arayüz fırçasının kullanımı için de sırasıyla şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Fırçayı diş aralarınıza uygun bir açıyla yerleştirin.
 • Yerleştirdiğiniz fırçayı ileri geri olacak şekilde 10 defa hareket ettirin.
 • Sert ve zorlayıcı hareketler yerine yumuşak hareketleri tercih edin.
 • Fırçayı kullandıktan sonra ağzınızı bol su ile çalkalayın ve fırçanızı bol su yardımıyla temizleyin.

Belirttiğimiz maddeler genel kullanım için uygundur. Ancak arayüz fırçasını kullanmadan önce diş macunu kullanmayın. Bunun yanında bazı diş hekimleri, arayüz kullanımından önce antiseptik yardımıyla ağzınızın yıkanmasını önermektedir. Diş hekiminizden antiseptik kullanmanız gerektiğine dair uyarı veya öneri aldıysanız fırçanızı kullanmadan önce mutlaka kullanın.

Neden Arayüz Fırçası Tercih Etmelisiniz?

Arayüz fırçası, diş fırçalarına nazaran daha esnektir. Dişlerinizin arasında kalan boşlukları temizleyerek ağız içerisinde oluşacak hastalıkları önleyebilirsiniz. Neden bu fırçayı tercih etmelisiniz sorusuna ayrıca şu cevapları verebiliriz:

 • Bakteri ve tartar oluşumunu önler.
 • Eksiksiz ve kapsamlı ağız bakımı sağlar.
 • Diş ipi ile aynı görevi yapmasına rağmen diş ipinden daha etkilidir.
 • Diş fırçasının giremeyeceği alanlara girerek diş eti hastalıklarını, diş kayıplarını önler.
 • Boşluk oluşumunu engelleyerek göz alıcı diş estetiği oluşturur.
 • Kolay öğrenilebilir ve kolay bir şekilde kullanılabilir.

Arayüz Diş Fırçası Kimler İçin Uygundur?

Arayüz diş fırçasının kullanımıyla ilgili genel anlamda herhangi bir kısıtlama yoktur. Çocuklar ve yetişkinler rahat bir şekilde kullanabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda diş hekimleri tarafından özellikle tavsiye edilir. Bu durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Diş teli tedavisi yaptıranlar,
 • Diş eti resesyonu olanlar,
 • Zirkonyum tedavisi yaptıranlar,
 • Diş ipi kullanımında zorluk yaşayanlar,
 • Dişleri arasında küçük veya göze çarpacak kadar büyük boşluk olanlar.

Yukarıda sıraladığımız durumlar ve rahatsızlıkların herhangi birinden şikayetçi iseniz en kısa sürede kliniğimizden randevu alarak kapsamlı bir muayeneden geçmenizi öneririz. Arayüz diş fırçası kullanıp kullanamayacağınızı hekiminizden öğrenebilir ve size belirttiği şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Arayüz Diş Fırçası Numaraları

Her insanın ağız ve diş yapısı birbirinden farklıdır. Nasıl ki diş fırçası alırken ağız ve diş yapınıza uygun fırçaları tercih ediyorsanız, aynı dikkati bu fırçalarda da göstermelisiniz. Arayüz diş fırçalarının numarası, çapı ve sertlik yapısı birbirinden farklıdır. 0.4 mm arayüz fırçası en incesi olarak belirlenirken, 1.55 mm fırça en kalını olarak belirlenmiştir. Belirttiğimiz numaraların ortasında kalan numaralar ise orta kalınlık olarak ifade edilmiştir.

Yaygın olarak kullanılan arayüz diş fırçası numaraları şu şekildedir:

 • İnce Kalınlık İçin Numaralar: 0.4 mm, 0.45 mm, 0.5 mm
 • Orta Kalınlık İçin Numaralar: 0.6 mm, 0.7 mm, 0.8 mm
 • Kalın Arayüz Fırçaları İçin Numaralar: 1.1 mm, 1.3 mm, 1.5 mm

Uzman hekime danışmadan arayüz diş fırçası kullananlar zaman içerisinde diş etleri sorunlarıyla karşılaşabilir. İlerleyen diş eti hastalıkları mine yapısının bozulmasına ve ileri seviyede diş kaybına yol açmaktadır. Bu nedenle hangi fırçayı seçeceğinize dair mutlaka hekim tavsiyesi almanızı öneririz.

Arayüz Fırçası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İçeriğimizin bu bölümünde arayüz fırçası kullananlar ve kullanmak isteyen kişiler tarafından bizlere sıkça yönlendirilen soruları yanıtlayacağız.

Arayüz diş fırçası ne işe yarar?

Arayüz fırçası, diş fırçalarının giremediği boşluklara girerek tortu, plak oluşumunun engellenmesini sağlar.

Arayüz fırçasını herkes kullanabilir mi?

Bu diş fırçası çeşidi herkes tarafından kullanılabilir bir aparattır. Buna karşın bazı kişilerde arayüz fırçasının kullanımı sakıncalıdır. Uzman diş hekiminiz, klinik muayenesini bitirdikten sonra bu fırçayı kullanıp kullanamayacağınıza dair size bilgilendirmede bulunacaktır. Eğer diş yapınız uygun değilse arayüz diş fırçası kullanmak bölgede boşluklar oluşmasına neden olabilir.

Diş fırçalarken dil de fırçalanmalı mı?

Evet, fırçalanmalıdır. Diş fırçaları, bakterilerin yalnızca %85’ini yok etmektedir. Az miktarda kalan bakteriler dil üzerinde yuvalanmaya ve sülfür yaymaya devam eder. Bu da bir süre sonra ağız kokusunun ortaya çıkmasına neden olur. Düzenli olarak dil fırçalama işlemiyle koku oluşumu büyük oranda önlenebilir.

Arayüz fırçası neye göre alınmalı?

Bu soru, tarafımıza en sık iletilen sorulardan birisidir. Arayüz fırçası alırken diş hekiminizin önerilerine dikkat etmeli ve hekiminizin uygun gördüğü numaradaki fırçayı tercih etmelisiniz.

Arayüz fırçası tek kullanımlık mı?

Bu fırçalar kullan – at ürünü değildir. Kullanım ömrü boyunca birden fazla kez kullanabilirsiniz.

Arayüz fırçasına diş macunu sürülür mü?

Arayüz fırçalarına diş macunu sürülmesi hekimler tarafından önerilmemektedir. 

Arayüz fırçası kaç gün kullanılmalı?

Diş fırçalarının değişmesi için birkaç ay önerilirken arayüz fırçalarının genel olarak 7 gün içerisinde değiştirilmesi önerilmektedir. Bazı model ve ürünlerde bu süre 15 güne kadar uzayabilir.

Arayüz fırçası nasıl seçilir? 

İçeriğimizin başında farklı formlarda fırçaların olduğundan bahsetmiştik. Peki, doğru fırçayı nasıl seçebilirsiniz? Siz de aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurarak sizin için en doğru arayüz fırçasını seçebilirsiniz: 

 • Kıl Malzemesi: Bu fırçalarda kullanılan kıllar sentetik ve doğal kıllar olarak ikiye ayrılmaktadır. Sentetik kıllar daha dayanıklı olmasına rağmen hassas yüzeylerde kullanımı sakıncalıdır. Doğal kıllar ise sentetik kılların aksine esnektir ve hassas yüzeyler için çok daha uygundur.
 • Kıl Uzunluğu: Dişleriniz arasında dar boşluklar var ise uzun kıllı fırçaları tercih etmelisiniz. Genel temizlik için ise kısa kıllı fırçaları tercih edebilirsiniz.
 • Fırça Boyutu: Kullanacağınız fırçanın boyutu temizlemek istediğiniz yüzey için uygun olmalıdır.

Fırça Sapı: Özellikle nörolojik problemleri olan hastalar rahat tutulabilir sapları tercih etmelidir.

Paylaş
Üste Git