Diş fırçalama alışkanlığının olmaması başta olmak üzere tüketilen besinler, yaşlılık ve daha pek çok sebep dişlerin lekelenmesine ve beyazlığını kaybetmesine neden olur. Kişiler dişlerini yeniden beyazlatmak için her ne kadar kişisel bir çaba uygulasa da, bu çabalar genellikle sonuç vermez. Bu yüzden diş beyazlatma işlemlerinden bir hekim kontrolünde ve hastalara özel olarak planlanması gerekir.

Dişlerde Leke Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Dişlerde leke oluşumu dişin iç ya da dış yapısından kaynaklanabileceği gibi, yaşlılık gibi nedenlere bağlı olarak da gelişebilir. Dişlerde lekelenme en sık şu nedenlerle oluşur:

 • Florid ya da tetrasiklin içeren ilaçların çocukluk döneminde aşırı kullanılmış olması,
 • Dişlerin gelişme ve oturma döneminde ateşli hastalıklar yaşanması,
 • Hamilelik döneminde kullanılan antibiyotikler,
 • Dişlerde travmaya bağlı olarak oluşan kırıklar,
 • Diş çürümesi ya da diş enfeksiyonları,
 • Çay, kahve, şarap, kola, koyu renkli meyve suları ve benzeri diş boyayan içecekler.
 • Diş beyazlatma işlemi dişlerdeki lekelenmenin boyutlarına da bağlı olarak farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Kullanılan yönteme hekiminiz karar verecektir.

Diş Beyazlatma İşleminde Kullanılan Yöntemler

Diş beyazlatma işleminde ev tipi, ofis tipi ve tek diş beyazlatma olmak üzere 3 farklı yönteme başvurulabilir.

Dişlerdeki lekelenmenin boyutuna da bağlı olacak şekilde bu yöntemlerden yalnızca biri kullanılabileceği gibi, tamamı bir arada da kullanılabilir.

Söz konusu yöntemlerin detayları ise şu şekilde:

 • Ev Tipi Diş Beyazlatma: Ev tipi diş beyazlatma hastanın uykusunda uygulanmak üzere geliştirilmiş olan bir yöntemdir. Hekim tarafından dişlerden alınan ölçüler laboratuvara gönderilir ve burada hastanın dişlerine uygun bir plak hazırlanır. Hasta yatmadan önce bu plak içerisine bir diş beyazlatma jeli uygular ve bu şekilde uyur. İhtiyaç duyulan beyazlama genellikle birkaç hafta içerisinde gerçekleşir.
 • Ofis Tipi Diş Beyazlatma: Bu yöntemde uygulama süresi kısadır ve bu yüzden yoğun çalışan ya da vakti dar olan insanlar için idealdir. Ofis tipi diş beyazlatmada yumuşak dokuların özel bir madde kullanılarak izole edilmesi sağlanır ve dişlere bir diş beyazlatma jeli uygulanır. Hemen arkasından lazer kullanılarak jelin aktif hale gelmesi sağlanır. Bu yöntem ile diş beyazlatma için dişlerin de durumuna bağlı olarak 1 hafta arayla uygulanan 2 seans yeterlidir.
 • Tek Diş Beyazlatma: Kanal tedavisi görmüş dişler için uygun olan bu yöntemde ilk olarak diş üzerindeki dolgu kaldırılır. Dolgu kalkınca ortaya çıkan boşluğa diş beyazlatma jeli uygulanarak üzerine geçici dolgu yapılır. 3 gün arayla tekrar edilebilecek olan bu yönteme dişler istenilen beyazlığa ulaşana dek devam edilebilir.

Diş beyazlatma işleminden sonra dişlerin beyazlığının korunması için bireylerin ağız ve diş bakımına önem vermesi gerekir. Bu noktada doktor tavsiyelerine de uyulması büyük önem taşır. Böylelikle işlemin kısa zaman içerisinde tekrar edilmesi gerekmez.

  Üste Git