Ağız içindeki dişlerin kaybını önlemek ve çiğneme, ısırma, konuşma gibi fonksiyonların devamlılığını sağlamak adına diş dolgularının önemi oldukça fazla.

Çürük, kırık veya çatlak tedavisinde uygulanan dolguların çeşidi kişinin isteğine ve alerjenlik durumuna göre değişir. İşlem sonunda bir miktar bölgesel hassasiyet olsa da etkili bir dolgu tedavisi ile ağız içi sorunların ortadan kaldırılması sağlanır, ayrıca görsel olarak ağız içi bütünlük korunmuş olur.

Diş Dolgusu Neden Yapılır?

Diş dolgusunun en temel amacı ağız içindeki çürük, kırık ve çatlak dişlerin restore edilmesidir. Çeşitli dolgu malzemeleri kullanılarak uygulanan diş dolguları, deformasyona uğrayan diş dokusunun daha derinlere inerek diş kaybına neden olmasını engeller. Bölgedeki çürük ve enfeksiyonun temizlenmesinden sonra doldurulması şeklinde yapılan diş dolgusu tedavisi sonrası, dişe eski görünümü ve işlevi yeniden kazandırılır. Böylece yeme, çiğneme ve konuşma problemleri giderilir.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Diş dolgusu müdahalesinde öncelikle uygulama alanının iyice temizlenmesi gerekir. Bunun için diş hekimi diş çürüğünü oyarak temizler ve dişi çürük ile diğer artıklardan arındırır. İşlem sırasında hastaya lokal anestezi verildiği için herhangi bir ağrı veya sızı hissedilmez.

Temizleme işleminden sonra dişte oluşan boşluğun dolgu malzemesi ile doldurulması gerekir ve bu dolgu malzemesi hastanın tercihine göre belirlenir. Seçilen dolgu malzemesi kullanılarak ağız içi boşluğun doldurulması sağlanır

Bu sırada dolgunun doğru konuma yerleştirilmesi için hastadan dişlerini sıkması ve yükseklik farklılıklarını test etmesi istenir. Gerektiği durumlarda dolgu ucu törpülenerek ağız içi konfor ile uyum sağlanır.

İşlem sonrasında bölgesel hassasiyetleri hafifletmek adına diş hekiminin önerdiği süre boyunca yemek yeme aktivitelerinin kısıtlanması gerekir. Ayrıca özellikle ilk birkaç gün aşırı soğuk ve aşırı sıcak yiyecek ile içeceklerin tüketilmemesi de önerilir. Bu aşamada uygulanması gereken öneriler, tercih edilen dolguya ve hastadaki hassasiyet seviyesine göre belirlenir.

Diş Dolgu Çeşitleri

Diş dolguları temel olarak 3’e ayrılır. Özellikle çeşitli maddelere karşı alerjisi olanlar için farklı materyal seçeneklerinin olması büyük bir avantajdır. Dolgu çeşitleri ise şu şekildedir:

Amalgam Dolgu

Civa, kalay, bakır ve gümüş karışımından oluşan amalgam dolgu, gri metalik renkli olduğu için genellikle arka dişlerde kullanılır. Çiğneme ve basınç gibi sert güçlere karşı fazlasıyla dayanıklı olan amalgam uzun yıllar kullanım imkanı sunar ve uygun maliyetli bir dolgu türüdür. Estetik kaygısı olan kişiler tarafından fazla tercih edilmez, aynı zamanda civa alerjisi olanlar için de önerilmez.

Kompozit Dolgu

Beyaz dolgu adıyla da bilinen kompozit dolgu, silikon parçacıklardan oluşan plastik bir karışımdan elde edilir. Beyaz renkli olduğu için görsel açıdan ağız içi uyumun korunmasını sağlar, ön ve arka dişlere kolaylıkla uygulanır. Amalgam dolgulara göre daha yüksek maliyetli olan kompozit dolgular da yüksek dayanımlı dolgu çeşitlerindendir.

Porselen Dolgu

Bütün dolgu çeşitleri arasında en estetik görünüme sahip olan porselen dolgu, doğal diş rengine oldukça yakın bir renge sahiptir. Genellikle 2 seansta tamamlanan porselen dolgu sürecinde öncelikle hastanın ağız içi ölçüsü alınır ve laboratuvar ortamında kişiye özel porselen dolgunun yapılması beklenir. İlk seans sonunda hastaya geçici dolgu takılır, sonraki seansta ise hazırlanan porselen dolgunun ağız içi konuma yerleştirilmesi sağlanır.

    Üste Git