Diş kaplama fiyatları, kullanılan malzemenin kalitesine göre değişir. Bu içeriğimizde fiyatlara değinecek ve bu konu hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Öncelikle, diş kaplama fiyatları 2023 uygulamalarında farklı malzemelere göre fiyatlandırma mevcuttur. Bu malzemeler metal ya da başka türlü maddeleri de içerir. Açıklanan hususların her biri uygulamanın fiyatları ve tedavide izlenecek yol konusunda önemli etmenler arasında yer alır.

Porselen Diş Kaplama Fiyatları 2023

Hem diş hem de ağız sağlığı için bir hayli önem arz eden porselen diş kaplama tedavisi hastaların merak ettiği konulardan biridir. Porselen diş kaplama fiyatları 2023 kapsamında aşağıdaki hususlar özellikle dikkate alınıyor:

 • Kaplamanın kaç dişe yapılacağı
 • Porselenin ücreti
 • Kliniğin fiyat politikası
 • Kaplama öncesinde yapılması gereken tedaviler

Diş Kaplama Çeşitleri

Bir önceki başlıkta porselen diş kaplamadan bahsetmiştik. Elbette çeşitler arasında sadece porselen kaplama bulunmuyor. Kaplamanın diğer türleri de mevcut. Veneer seramik kuron, implant üstü veneer seramik kaplama, veneer seramik laminate, zirkonyum diş kaplama ve metal desteği olmayan tam seramik kuron porselen de diş kaplama çeşitleri arasında yer alır.

Diş Kaplama Kimler İçin Uygundur?

Günümüzde kaplama diş yaptırmak isteyen pek çok kişi bu soruyu sormaktadır. Diş kaplama tedavisi genel olarak şu kişiler için uygundur:

 • Ön diş kısmında çürükleri olan, aşınma ya da kırık bulunan kişiler
 • Ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulmayacak hafiflikte çapraşık ve diş eğriliği olan kişiler
 • Dişlerinde renklenme ve leke değişikliği bulunan kişiler
 • Dişlerinin estetik görüntüsünden rahatsız olan kimseler
 • Aynı zamanda dişlerinin arasında aralıklar bulunan kimseler

Diş Kaplama Kimler İçin Uygun Değildir?

Diş kaplamanın nasıl yapılacağı ve ne kadara mal olacağı gibi sorular dışında merak edilen bir diğer husus da bu uygulamanın kimler için sakıncalı olduğudur. Diş kaplama şu kişiler için uygun değildir:

 • Çene bozukluğuna sahip olmak
 • 18 yaşından küçük olmak
 • Uyurken diş sıkma, gıcırdatma alışkanlığı olmak
 • İleri düzeyde diş eti çekilmesine sahip olmak
 • Yeterli mine dokusu olmamak
 • İleride düzeyde fluorozis

Yukarıda sıralanan durumlardan muzdarip olan kişilerin bu uygulamayı yaptırması sakıncalıdır. Bu sebeple, söz konusu işlemi yaptırmak istiyorsanız öncesinde kapsamlı bir muayeneden geçmeniz şart. Yapılan tetkikler ışığında doktorunuz uygun görürse kaplama tedavisinden yararlanmanız mümkün. Bu arada muayenenin ardından, uygulamada kullanılacak malzeme ve uygulanacak tetkiklere bağlı olarak diş kaplama fiyatları da değişecektir. Bunu göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Uygulamanın nasıl yapılacağı, bir diğer merak edilen sorular arasında yer alıyor. Öncelikle uygulama sürecinde belirli aşamalar mevcuttur. İlk olarak hasta detaylı bir muayeneden geçer. Bu işlem ile hastanın diş kaplama tedavisi için uygun olup olmadığı belirlenir.

Kaplama işlemi için atılan adımlar oldukça önemlidir. Aynı zamanda kaplama malzemeleri de fiyatların belirlenmesinde etkili. Bu sebeple işleme başlamadan önce yararlanılacak malzemelerin kapsamlı şekilde belirlenmesi gerekir. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra diş kaplama tedavisine başlanır.

Diş kaplama tedavisi aşamaları ve takip edilen adımlar ise şu şekildedir:

 • Doktor tedavi bölgesini hijyen kurallarına uygun şekilde temizler.
 • Kaplamanın bölgede tam olarak durması için ilgili alana 0,5 ila 0,7 mm arasında bir inceltme yapılır.
 • Ağız ölçüsü alınır. Bu aşamada üç boyutlu ölçü alma ya da geleneksel ölçü alma tekniğinden yararlanılır.
 • Alınan ölçü ilgili laboratuvara gönderilir ve aynı zamanda kaplamanın hazırlık aşaması başlamış olur.
 • Laboratuvardan gelen kaplamaların provası hastanın ağzında yapılır. Kaplama oturmadığı takdirde doktor gerekli işlemleri yapar.
 • Eğer sorun yoksa kaplama özel yapıştırıcılar yardımıyla hastanın ağzına uygulanır.

Bu işlemler başarı ile tamamlandığında sağlıklı ve estetik bir ağza sahip olmak mümkündür. Bu arada diş etiyle ilgili problemler yaşıyorsanız, diş eti estetiği uygulamamıza göz atmanızı da tavsiye ederiz.

Diş Kaplama Malzemeleri

Diş kaplamasında kullanılan malzemeler çeşitlidir. Doktor malzeme sayısını muayene esnasında belirler. Kullanılacak malzemeler ve bu malzemelerin sayısı, kaplama diş fiyatları konusunda belirleyici faktörlerden biridir.

Diş kaplama tedavisinde kullanılan malzemeler genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Metal altyapısına sahip porselen
 • Zirkonyum altyapısına sahip porselen
 • Tam seramik empress
 • Porselen laminate veneer
 • Kompozit laminate veneer

Bu malzemelerin hepsi ayrı ayrı avantajlıdır. Bunun yanında kullanılan malzeme tedavi aşamalarında belirleyicidir. Bu sebeple tedavi öncesi hangi malzemelerin kullanılması gerektiğine karar vermek oldukça önemlidir.

Uzun zamandır diş kaplama tedavisinde porselenden yararlanıldığı bilinen bir gerçek. Çünkü porselen estetik olarak da hoş bir görüntü sunar. Aynı zamanda doğal dişe en yakın görünümü porselen verir.

Kaplama diş fiyatları 2023 kapsamında, kullanılan malzeme türü ve özellikleri önemlidir. Bu sebeple işlem öncesi malzemeler belirlenir ve buna göre bir fiyat ayarlanır.

Kaplama Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Öncelikle uygulama işini bilen bir diş hekimi tarafından titizlikle yürütülmelidir. Bunun yanında hasta uygulamadan sonra diş ve ağız sağlığına çok dikkat etmelidir. Porselen diş kaplaması 15 ila 20 yıl arasında kalıcılık gösterir.

Kaplama süreleri her hastada farklıdır. Bunun sebebi ise hastanın uygulamadan sonra diş bakımına ne derece önem verdiğine bağlıdır. Diş ve ağız sağlığına iyi bakılırsa kaplamanın süresi de uzar.

Uygulama kapsamında, yalnızca maliyet açısından değerlendirme yapmak en iyi kaliteye ulaşmayı erteler. Bu sebeple fiyattan ziyade hekimin ve kliniğin ön planda tutulması daha önemlidir. Karar verirken kliniğin kalitesi, hijyeni ve hekiminizin deneyimine dikkat etmenizde fayda vardır.

Diş Kaplama Fiyatları Ne Kadar?

Diş kaplama fiyatları 2023 hususunda birçok faktör ön plandadır. Çünkü diş tedavileri birçok etken barındırır ve bu etkenler fiyatları doğrudan etkiler. Aynı zamanda malzemenin özellikleri, hastanın ek tedavileri, tedavi bölgesindeki diş sayısı, diş hekiminin tecrübesi, kliniğin fiyat politikası diş kaplama fiyatlarını doğrudan etkiler.

Peki, fiyatlar tam olarak ne kadar? Açıkçası, bu noktada net bir fiyat vermek pek doğru olmayacaktır. Zira hasta ile gerçekleştirilen muayene sonrasında kaplama diş fiyatları netleşir. Fiyatlar hakkında net bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin!

Ayrıca bakınız: İmplant Fiyatları 2023

Paylaş
Üste Git