Dişlerde meydana gelen çürük ve çatlaklar tedavi edilmediğinde dişin bir kısmının veya tamamının kopmasına neden olabilir. Bu durum diş kırığı olarak adlandırılır ve ağrı ile enfeksiyon başta gelmek üzere çeşitli sorunlara yol açar. Ağız içindeki travmalar olan bu kırıklar duruma göre büyük çaplı veya ufak boyutlu olabilir. Diş kırıklarının tedavisi kırığın şekline, etki alanında ve bölgede uygulanan önceki tedavi şekillerine göre farklılaşır.

Diş Kırığı Çeşitleri

Dişlerde çeşitli sebeplerle kırılmalar gözlenebilir ve bu durum tek tip görünse de farklı şekillerde gerçekleşebilir. Diş kırığının farklı çeşitleri olduğunda diş kırığı tedavisi de farklı yöntemlerle ele alınır. Kırılma çeşitleri temel olarak şu şekilde sıralanır:

  • Kolay fark edilmeyen ve mor ışık altında görülen çatlaklar
  • Dikey olarak diş etine kadar uzanan kırıklar
  • Diş etinin altına uzanan derin kırıklar
  • Diş etinin altında oluşan kırıklar
  • Diş ucunda meydana gelen kırıklar

Bu kırıkların tespit edilmesi düzenli diş hekimi kontrolleriyle sağlanır. Çekilen röntgenler ve mevcut enfeksiyonlar hastada hangi tip kırığın bulunduğunu tespit etmek adına büyük önem taşır.

Kırık Diş Tedavi Yöntemleri

Dişlerde oluşan kırıklar farklı çeşitlerde olabildiği için tedavi yöntemleri de kendi içinde farklılaşır.

Kimi durumlarda kırık diş için dolgu uygulamaları tedavi edici olurken, kimi vakalarda dişi çekmekten başka bir yol yoktur.

Kırık dişin boyutu, kırık derinliği, etki alanı ve ağız içi enfeksiyonlar doğru tedavinin belirlenmesine yardımcı olan faktörlerdendir. Uygulanan tedavi yöntemleri ise şu şekildedir:

Dolgu ve Bonding Yöntemi

Bu yöntem kırılan diş boyutunun büyük olmadığı durumlarda tercih edilir ve diş minesindeki küçük çaplı kırık ile çatlakların düzeltilmesini sağlar. Küçük boyutlu kırıkların arasına dolgu materyalinin uygulanması tedavi için yeterlidir, ön dişlerde meydana gelen kırılmalar içinse Bonding yöntemi tercih edilir.

Kırık Diş Kaplama Yöntemi

Büyük boyutu diş kırıklarında, diş çürüklerinin diş içinde ilerlediği durumlarda uygulanır. Bu yöntemde öncelikle dişin bir kısmı yontulur, daha sonra törpülenen kısmın üzeri kaplanır. Böylece diş kırığının tedavi edilmesi sağlanır. Kaplama için porselen, metal, seramik ve zirkonyum gibi farklı malzemeler kullanılabilir.

Laminate Veneer Yöntemi

Kırık dişler ağzın ön tarafında bulunuyorsa bu yöntem tercih edilebilir. Bir nevi kaplama tedavisi olan laminate veneer ile doğal diş görünümüne en yakın kaplama malzemeleri kullanılır. Bu nedenle estetik açıdan hoş bir görünüm yakalamak isteyen kişiler için ön diş kırıklarında yaygın olarak önerilir.

Kanal Tedavisi

Diş kırıklarının sonucunda ağız içi enfeksiyonlar oluştuysa ve dişin klasik dolgu yöntemleriyle tedavi edilmesi mümkün değilse, genellikle iki aşamada tamamlanan bir yöntem olan kanal tedavisi tercih edilir. Bu işlemde öncelikle ağız içindeki çürükler, enfeksiyon ve bakteriler temizlenir. Diş köklerine inilerek kanalların yerleştirilmesi yapılır ve kanal içleri dolgu malzemesiyle doldurularak kapatılır.

Diş Kırıklarında Yapılması Gerekenler

Diş kırıkları ani darbeler sonucu oluşabileceği gibi ağız içi bakımına yeterli özenin gösterilmemesi nedeniyle de gelişebilir. Yaşam konforunu düşüren bu kırıklar genellikle ağrılı ve travmatiktir, bazı durumlarda da görsel açıdan rahatsız edici boyutlardadır. Bu nedenle ağız içinde kırık olduğunun fark edilmesiyle birlikte acilen uzman bir diş hekimine başvurulması gerekir.

    Üste Git