Diş teli tedavisi, ortodonti diş hekimliğinin bir dalıdır ve diş ile çevre dokularından kaynaklanan ağız yüz anomalilerinin düzeltilmesinde kullanılır. Diş teli tedavisi ile sağlıksız diş problemleri giderilir ve estetik uyumsuzluklar tedavi edilir.

Özellikle küçük yaşlarda uygulanan diş teli tedavisi günümüzde yetişkinler tarafından da sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir ve kullanım sırasında kozmetik olarak rahatsızlık vermeyen modern seçeneklere sahiptir.

Diş Teli Tedavisine Ne Zaman Başlanır?

Diş teli tedavisi, ortalama 1-3 yıl sürdüğü için özellikle küçük yaşlarda başlatılması önerilen bir tedavidir fakat bu yöntemin herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Genel olarak süt dişlerinin düşmesinin tamamlandığı ve kalıcı dişlerin çıktığı 11-13 yaş aralığı tedavi için idealdir. Ancak yetişkinlerde de ortodontik tedavi mümkündür.

Güzel bir gülüşe ve estetik dişlere sahip olmak isteyen her yaştan birey diş teli tedavisine başlayabilir. Diş teli tedavisinin öncesinde dolgu, kanal tedavisi ve diş çekimi gibi işlemlerin tamamlanmış olması gerekir.

Tedavinin şekli ve süresi ise hastaya göre farklılık gösterir. Çünkü gerektiği durumlarda ek düzenlemeler veya müdahaleler uygulanabilir.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş teli tedavisi dişlerinde yamukluk, çarpıklık veya eğrilik bulunan her birey tarafından tercih edilebilir. Tedavi süresince ağızda görünür tellerin olması estetik kaygıya neden olsa da sürecin tamamlanmasıyla birlikte oldukça hoş bir ağız ve diş yapısı elde edilir. Diş teli tedavisinde amaçlanan ağız içi problemleri gidermek, alt ve üst çene uyumunu sağlamak, kişiye estetik ve sağlıklı bir gülüş kazandırmaktır.

Tedaviden önce muayene randevusu alınır ve hastadaki sorunların nasıl giderileceğine dair bir plan yapılır. Bu aşamada diş teli tedavisinde kullanılacak metal braket, seramik braket ve görünmeyen diş teli gibi malzemelerden birine karar verilir. Uygulama sırasında ise dişlere üzerinden tel geçen braketler yapıştırılır. Braketlerin üzerindeki teller dişlere belirli miktarda güç uygular ve böyle diş pozisyonlarının zaman içinde istenilen konuma gelmesini sağlarlar.

Diş teli tedavisi dişleri kemik içinde hareket ettirmeye odaklanır ve bu hareket birkaç yılda tamamlanır. Bu nedenle bazı durumlarda tedavi aşamalar halinde ilerleyebilir

bir süre sonra kişiye her gün değiştirilebilen basit lastikler takılabilir. Özellikle yetişkin yaşta olan ve görsel olarak diş teli görünümünden kaygı duyan hastalar görünmez diş teli uygulamalarıyla daha rahat bir tedavi alabilir. Modern tedavi yöntemleri diş teli tedavisinin daha seyrek ve kısa süreli randevularla planlanmasına izin vermektedir.

Diş Teli Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortodontik tedavi uzun süren ve sabır isteyen bir tedavidir. Bu süreçte diş ve diş teli bakımına özen göstermek, diş hekimi önerilerini harfiyen uygulamak oluşabilecek komplikasyonları önlemek ve daha etkili bir tedavi almak açısından önem taşır. Bu nedenle tedavi boyunca dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur:

  • Diş teli takıldıktan bir süre sonra ağrı hissetmek normaldir ancak ağrının sürekli olması halinde diş hekimine başvurulması gerekir.
  • Özellikle tedavinin ilk evrelerinde elma, armut, cips ve kuruyemiş gibi sert yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir.
  • Lokum, jelibon, çikolata ve sakız benzeri yapışkan yiyecekler diş teli bakımını zorlaştırdığından tüketilmemelidir.
  • Alkollü ve gazlı içecekler diş braketlerini yerinden oynatma riski taşır, tedavi süresince önerilmez.
  • Tellere zarar vermeyen kolay parçalanan ve sulu besinler tüketilmelidir.
  • Ağız bölgesi sert darbelere karşı korunmalıdır.
  • Spor yapanlar ve açık alanda egzersiz yapanlar düşme ihtimalini engelleyecek hareketler tercih etmelidir.

Diş fırçalama sırasında yumuşak fırça kullanılmalı ve bastırarak fırçalama hareketlerinde kaçınılmalıdır.

    Üste Git