Zirkonyum, porselen ve seramik kaplamalar sık kullanılan diş kaplama yöntemleri olmakla birlikte, son yıllarda E-MAX kaplama da oldukça popüler bir hale geldi. E-MAX ile kaplanan dişler normal dişlerden ayırt edilemiyor bu sayede çok daha doğal bir görünüm yaratılabiliyor.

E-MAX Diş Kaplama Nedir?

E-MAX dayanıklılığı arttırılmış porselen bir malzemedir. E-MAX diş kaplama yönteminde herhangi bir metal altyapı kullanılmaz. Işık geçirgenliğinin yüksek olması ve metal içermemesi sebebiyle kozmetik diş uygulamalarında en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Sararmış, eğri, kırık ya da kanal tedavisi görmüş dişlerin çok daha estetik bir görünüme kavuşması amacıyla E-MAX diş kaplama yöntemine başvurulabilir.

E-MAX Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

E-MAX günümüzde uygulanan pek çok diş kaplama yöntemi ile aynı şekilde uygulanır. E-MAX diş kaplama uygulamasına karar verildikten sonra ilk adım olarak hassas bir şekilde ölçü alınır. Ölçü alma işlemi sırasında dijital araçlardan faydalanılabilir.

Ölçüler alındıktan sonra laboratuvara gönderilir ve yaklaşık olarak 3 ila 5 gün içerisinde E-MAX diş kaplamaları hazırlanır.

Dişler sabitlenmeden önce hasta üzerinde prova edilmesi herhangi bir problemle karşılaşılmaması açısından önemlidir. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan ve prova tamamlandıktan sonra E-MAX diş kaplamalar sabitlenir.

E-MAX Diş Kaplama Avantajları Nelerdir?

E-MAX diş kaplama dişlerdeki kozmetik kusurları tamamen giderdiği için son derece estetik bir görünüm yaratılmasını sağlar. Öne çıkan diğer avantajları ise şunlardır:

  • Hem gerçekçi hem de yarı saydam görüntüsü ile E-MAX diş kaplama doğal dişlerden ayırt edilemez,
  • Işık yansımaları doğal dişten farksızdır,
  • Kaplamanın altında metal bir destek bulunmaz, tamamen seramik olacak şekilde uygulanır, böylelikle altta bulunan metal rengi dişlere yansımaz,
  • Dişlerin çok daha canlı görünmesi sağlanır,
  • Dayanıklı yapıları sayesinde çiğneme basıncına dayanıklıdır, bu yüzde kırılma ya da çatlama gibi durumların gerçekleşmesi oldukça düşük bir ihtimaldir,
  • Diş yapısının korunmasına yardımcı olur.

Tüm bu avantajları sayesinde E-MAX diş kaplama son yıllarda en sık kullanılan kaplama yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Dayanıklı olmaları ve diş yapısına uyum sağlamaları uzun süre kullanılmalarını sağlar.

    Üste Git