Dişlerde geçtiğimiz yıllara kadar siyah dolgu uygulamaları gerçekleştiriliyordu ve bu durum özellikle ön dişlerde kötü bir görüntü oluşmasına neden oluyordu. Oysa günümüzde estetik diş dolguları sayesinde söz konusu işlem dişlerin doğal ve estetik yapısı korunarak gerçekleştirilebiliyor.

Estetik Diş Dolgusu Nedir? Neden Uygulanır?

Estetik diş dolgusu, en temelde diş dokularında meydana gelen kayıpların giderilmesi adına gerçekleştirilen bir işlemdir. Kompozit dolgu kullanılarak gerçekleştirilen bu işlemde, kullanılacak olan dolgu hastanın diş rengine göre ayarlandığı için dişlerin doğal bir görünüme kavuşması sağlanır. Gerekli görüldüğü durumlarda kompozit yerine bonding dolgu materyalleri de kullanılabilir. Estetik dolguların kullanım amaçları şunlardır:

 • Dişlerde meydana gelen kalıcı renk bozukluğunun düzeltilmesi,
 • Travmaya ya da çürüklere bağlı olarak kırılmış ya da eksilmiş dişlerin onarılması,
 • Dişlerde şekil değişiklikleri yaparak kişiye özel bir gülüş tasarımı gerçekleştirilmesi,
 • Diş boyunun uzatılması ya da dişler arasında oluşan boşlukların kapatılması.

Böylelikle kişiye özel olarak bir gülüş tasarımı yapılmış olur. Bireyler kötü görüntüden kurtuldukları için kendilerini çok daha iyi hisseder ve özgüvenlerini geri kazanır.

Estetik Diş Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Öncelikle hastalardan doku ve diş örnekleri alınır ve hastanın dişlerine uygun dolgu malzemesinin hazırlanması için bir ön çalışma yapılır. Hemen ardından izlenen adımlar ise şunlardır:

Lokal anestezi uygulaması gerçekleştirilir,

Hazırlanmış olan kompozit dolgu, diş üzerinde oluşturulmuş olan kavitelere tabakalar halinde yerleştirilir,

Halojen ışıkta sertleştirilen dolgu malzemesi dişe kimyasal olarak bağlanır,

Eğer gerekliyse cilalama işlemi gerçekleştirilir.

Çok görünür olmayan dişler için kompozit dolgu idealken, ön dişlerde porselen dolgu tercih edilebilir. Uygulama süresi uygulamanın yapılacağı bölgeye ve diş sayısına da bağlı olarak 15 dakika ile 1 saat arasında sürebilir.

Estetik Diş Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

Estetik diş dolgularının en büyük avantajı, diş renginden farklı bir görünüm oluşmayacağı için çok daha güzel ve estetik bir görünüme sahip olmalarıdır.

Yalnızca işlevsel problemleri değil, aynı zamanda estetik problemleri de gidermek amacıyla da uygulanırlar. Estetik diş dolgularının öne çıkan diğer avantajları ise şunlardır:

 • Dışarıdan bakan biri diş üzerinde dolgu olduğunu anlayamaz,
 • Hastalarda herhangi bir alerjik reaksiyon oluşmaz,
 • Dişlerin yapısına doğal ve estetik bir görünüm kazandırılır,
 • Engel bir durum olmadığı sürece her yaştan hasta için uygundur,
 • Sıcak ve soğuk yiyeceklere ve içeceklere karşı hassasiyet oluşmaz,
 • Ağız dokusu ile uyumludur,
 • İşlevsel olarak herhangi bir problem yaratmaz ve uzun ömürlüdür.

Estetik diş dolgusu, eğer uygulama deneyimli ve uzman bir hekim tarafından doğru şekilde gerçekleştirilirse, çok sert yiyecekler tükettiğinizde bile düşmez. Aynı şekilde ağız ve diş sağlığına özel gösterdiğiniz şekilde, estetik diş dolgularının kullanım ömrü minimum 5 ila 10 yıl arasında olacaktır.

  Üste Git