İmplant, hızlı gelişen modern tıp yöntemleri sonucu ortaya çıkan bir diş tedavisidir. Özellikle son yıllarda ağız içi konforu sağlama başarısı ve estetik özellikleri nedeniyle öne çıkan implant tedavisi, köprü ve protez gibi yöntemlere alternatif olarak kullanılır.

İmplant Nedir?

İmplant, ağız içindeki diş eksikliklerini gidermek için uygulanan bir yöntemdir. Bu işlemde çene kemiğinin içine titanyum vidalar yerleştirilir ve vidaların üzerinde protez takılır. Diğer alternatif yöntemlerden avantajı komşu dişlere herhangi bir zarar vermemesidir, bu nedenle implant uygulamasında yan dişlerin kesilmesi veya törpülenmesi gerekmez.

Takılan implant diş kökü görevini üstlenir ve kişinin doğal sağlıklı şekilde yemek yemesini, gülmesini, konuşmasını sağlar.

İmplant uygulaması ağız içi diş eksikliklerinden kaynaklanan estetik kaygıların giderilmesini sağlar ve bu nedenle kozmetik açıdan sıklıkla tercih edilir. Diş implantları protezlerden çok daha uzun ömürlü ve kalıcıdır. Düzenli şekilde bakımı yapılan implantlar ömür boyu kullanılabilir. Ağza tam oturması nedeniyle normal diş gibi çalışır ve ağız içi fonksiyonlardaki kayıpların önüne geçer.

Bunlar dışında sağladığı faydalar şunlardır:

  • Çene kemiği yapısını korur.
  • Konuşma ve çiğneme yetisinin devamlılığına yardımcı olur.
  • Dişlerin doğal ve sağlıklı görünmesine katkı sağlar.
  • Yüzün estetik görünümünü olumlu yönde etkiler.
  • Özgüven kaybından yaşanan psikolojik problemlerin giderilmesine yardımcı olur.

İmplant Ne Zaman Yapılır?

İmplant uygulamasının tercih edildiği durumların başında şunlar gelir:

Ağzında diş bulunmayan ve kemik erimesi nedeniyle protez kullanamayan kişilerde implant kullanarak protez tutuculuğunu artırmak amaçlanır.

Büyük azı dişlerinde kayıp yaşayan hastalarda takılıp çıkarılan protezler kullanmak yerine implant üzerine sabit köprü yapmak daha iyi bir tedavidir.

Ağzında uzun dişsiz boşluklara sahip olan kişilerde köprü görevini üstlenecek implantlar tercih edilir. Böylece uzun köprülere destek ve dayanıklılık kazandırılır.

Diş kayıplarının tekil olması halinde yan dişlerde küçültme olmaması isteniyorsa implant üzerine kaplama yapılabilir.

İmplant Nasıl Uygulanır?

İmplant uygulamaları genellikle 2 aşamalıdır; ilk aşamada implant çene kemiğine yerleştirilir, ikinci aşamada ise yeni diş implant üzerine yerleştirilir. İki aşama arasında genellikle birkaç ay bulunur ve tam iyileşme 5-6 aya kadar çıkabilir. Fakat bu süre zarfında dişler ağız içi fonksiyonu engellemeden kullanılabilir.

İmplant diş kökü görevi gören titanyum vidalardır ve diş etinin altında yer alan kemiğe takılırlar. Bu sayede üzerine gelecek diş tedavi yöntemine destek olur ve tedaviye yüksek dayanım kazandırırlar. İmplantın hasta kemiğine bütünleşmesi birkaç ay sürer ve sonrasında vida üzerine sabit köprü, kron, sabit protez ya da çıkarılabilir protez yerleştirilebilir.

Dental implantlar tek diş ve birkaç diş eksikliklerinin yanı sıra bütün dişlerin kayıp olduğu durumlarda da etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Ağız içindeki büyük diş boşlukları bile implant kullanımı ile restore edilebilir. Ayrıca bu yöntem her yaştan bireyde uygulanabilir.

    Üste Git