Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, ağız hijyenine yeterince önem verilmemesi ve genetik faktörler diş sağlığını etkileyen faktörlerden. Özellikle düzenli temizlik alışkanlığının olmaması durumunda dişlerde çürüme, sararma, çarpıklaşma gibi pek çok sorun ortaya çıkabilir.

Estetik açıdan oldukça hoşnutsuz görüntülerin oluşmasına neden olan bu durumların tamamı, etkili bir tedavi yöntemi olan porselen diş uygulamaları ile ortadan kaldırılabilir. Kişiye özel uygulanan diş kaplamaları diş sağlığını korumak ve estetik görünüşü iyileştirmek açısından büyük başarı sağlar.

Porselen Diş Kaplama Nedir?

Diş kaplaması; dişlerin ön kısmına yerleştirilen ve diş renginde oluşan sararmaların, hasarların, bozulmaların giderilmesini sağlayan uygulamalardır. Bu uygulamalar genellikle porselen ve kompozit adı verilen farklı materyallerle gerçekleştirilir, tercihe göre tekli ya da çoklu dişler üzerine yerleştirilebilir.

Porselen Diş Kaplama Ne İşe Yarar?

Porselen kaplama, üretiminde porselen materyalinin kullanıldığı bir kaplama türüdür ve kompozit kaplamalara göre hem daha dayanıklı hem de daha doğal görünümlüdür. Özellikle estetik açıdan sunduğu yüksek konfor nedeniyle tercih edilen porselen kaplamalar, doğal dişi en iyi şekilde taklit eden malzemelerdir.

bio-uyumlu özelliği sayesinde ağız içi uyumu da oldukça yüksektir. İçinde metal bulunmadığından toksik madde barındırmayan porselen kaplamalar diş şeklini, boyutunu ve rengini eşitlemede oldukça başarılıdır.

Bu uygulamanın tercih edildiği durumlar ise şu şekildedir:

 • Hafif veya orta seviyeli diş çarpaşıklıkları
 • Ağız içi diş eksiklikleri
 • Normal dolgu uygulamalarıyla tedavi edilemeyen diş çürükleri
 • Belirgin diş kırıkları
 • Kırılmış, şekil değiştirmiş, sararmış diş deformasyonları

Yukarıdaki sorunları yaşayan bireyler, diş hekimi önerisiyle birlikte porselen kaplama yaptırmaya karar verebilir. Ancak dişlerinde iltihaplanma veya kanal tedavisi ihtiyacı bulunan kişilerde porselen kaplama yapılması önerilmez.

Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Porselen kaplamanın yapım aşamaları şu şekildedir:

 • İlk önce kaplama uygulanacak dişlerin üzeri özel bir alet yardımıyla temizlenir.
 • Sonrasında kaplamanın dişe düzgün oturması için inceltme işlemi uygulanır. Bu işlem sırasında mevcut dişler kaplamaya uygun şekilde törpülenir.
 • Dişlerin kalıbı alınır ve 3 boyutlu görüntüleme tekniklerinden faydalanılarak ağız içinin tam modeli çıkarılır.
 • Kalıp alma ve görüntüleme teknikleri bir arada kullanılarak kişiye özel kaplama modeli belirlenir. Bu kaplamaların yapılması laboratuvar ortamında gerçekleştirilir ve ortalama 2 hafta sürer.
 • Dişleri temizlenen ve inceltilen kişilere esas kaplamalar hazırlanana kadar kullanacakları geçici kaplama yapılır.
 • Porselen kaplamanın tamamlanmasıyla birlikte ikinci bir seans düzenlenir ve geçici kaplamaların yerine asıl kaplamalar takılır.
 • Son işlem olarak kaplamaların düzeltilmesi ve parlatılması sağlanır.

Porselen Kaplama Sonrası Diş Bakımı

Kaplama işlemi anestezi altında gerçekleştirildiği için hasta açısından herhangi bir soruna neden olmaz. Tamamlanan kaplama uygulamasında sonra ağız içi belirli noktalarda sertlik hissedilebilir ancak bu his birkaç gün içinde geçer. İşlemden kısa süre sonra hasta normal beslenme alışkanlıklarına dönebilir fakat bu süre zarfında sert gıdalar tüketmemek, besinleri sert şekilde çiğnememek, diş sıkmamak veya gıcırdatmamak, dişlere zarar veren zorlu hareketler yapmamak gerekir. Bu tip hareketlerden kaçınmak yeni yerleştirilen porselen kaplamaların kısa sürede yüksek bir ağız içi konfor yakalamasına yardımcı olur ve özellikle hassas olduğu ilk aşamada zarar görmemesini sağlar. Kaplama dayanımı sağlandıktan sonra normal beslenme ve çiğneme aktiviteleri aynı şekilde uygulanabilir.

  Üste Git