Eğer dişler kuron ile kaplanacak derecede zarar görmediyse, dişlerde meydana gelen eksiklikler ya da madde kaybı seramik dolgular ile giderilebilir. Üstelik doğal bir yapıya sahip olması, estetik bir görüntü yaratmak isteyen bireyler tarafından tercih sebebidir.

Seramik Diş Dolgusu Nedir?

Seramik dolgular travmaya bağlı nedenler, çürük ya da kanal tedavisi gibi faktörler nedeniyle dişlerde oluşan madde kaybının giderilmesi ve eksik kısımların tamamlanması amacıyla kullanılır. Restorasyon amacıyla kullanılan seramik dolgular laboratuvar ortamında hazırlanır ve genellikle porselen ve kompozit karışımdan oluşturulur. Yalnızca kompozit malzemeden oluşturulmuş olan dolgular ile mukayese edildiğinde hem uygulandığı diş ile, hem de çevredeki dişler ile çok daha kolay uyum sağlar ve çok daha uzun ömürlüdür.

Diş seramik dolgular sayesinde orjinal diş ile aynı sertliğe ve eskisinden çok daha sağlıklı bir hale geleceği için ısırma kuvvetinden kaynaklanan kırılmalar meydana gelmez. Aynı zamanda dışarıdan bakan birinin göremeyeceği kadar doğal bir görünüme sahiptirler.

Seramik Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Seramik dolgu uygulaması hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. İlki ölçü alma ve hazırlık, ikincisi ise uygulama olmak üzere 2 seansta tamamlanabilir. Aynı zamanda seramik dolgular klasik dolgular gibi ağız içinde değil, laboratuvar ortamında hazırlanır. Bu yüzden de uyum sorunu gibi problemler yaşanmaz. İşlemin uygulama aşamaları ise şunlardır:

 • İlk seansta uygulanan işlemler çürüklerin temizlenmesi ve uygulama yapılacak olan dişle birlikte komşu dişlerin ölçüsünün alınmasıdır,
 • Bu işlemler tamamlandıktan sonra dişin üzeri geçici dolgu ile kapatılır,
 • İlk seans sonlandırılır ve ölçü laboratuvara gönderilir,
 • Inley ve onley dolgular hazırlandıktan sonra ikinci seans başında geçici dolgu çıkarılır,
 • Dolguların denemesi yapılır, cila işlemi gerçekleştirilir ve özel bir yapıştırıcı yardımıyla dişe yapıştırılır,
 • Dişlerin tam olarak kapanması, dişler arasında alçaklık ve yükseklik olmaması sağlanır ve son cila işlemi ile birlikte işlem sonuçlandırılır.

Birden fazla seramik dolgu uygulamasının yapılacağı ya da hekimin gerek duyduğu durumlarda ek seanslar gerekebilir.

Seramik Diş Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

Seramik dolgularda en büyük avantaj estetik ve doğal bir görünüm oluşmasıdır. Aynı zamanda uzun ömürlü bir kullanım imkanı sağladığı için sık sık uygulama gerekmez. Seramik diş dolgularının öne çıkan diğer avantajları ise şunlardır:

 • Uygulamanın yapıldığı dişin sağlam dokusu korunur, kenar sızıntısı ya da çürük oluşma riski minimuma indirilir,
 • Gerek olmadığı sürece diş kesimi gerçekleşmez,
 • Gerçek diş ile aynı sertliğe sahiptir ve çiğneme basıncı ile kırılmaz,
 • Porselen malzeme kullanıldığı için zaman içerisinde renk değişimi olmaz,
 • Biyolojik uyumu güçlüdür ve alerjik reaksiyonlar oluşmaz.

Tüm bu avantajları sayesinde seramik dolgular diğer dolgu yöntemlerine oranla çok daha sık kullanılmaktadır. Ortaya çıkan sonuç uzman hekim seçimi ve doğru bir uygulama ile tatmin edicidir.

  Üste Git