Özellikle ağız içi estetiğin ön planda olduğu durumlarda uygulanan seramik kaplama, renk değiştirmeyen yapısı sayesinde uzun süreli bir kullanım sağlar. Ağız içi kusurların giderilmesi ve dişlere yüksek dayanım kazandırılması adına oldukça başarılı olan seramik kaplama, gülüş tasarımında en çok tercih edilen yöntemlerdendir.

Güzel görüntünün yanı sıra diş eksikliklerinden kaynaklanan ağız içi işlev kayıplarının da yeniden kazandırılmasını sağlar.

Seramik Kaplama Nedir?

Seramik kaplamalar, özellikle dişe yakın doğal görünüme sahip olan diş kaplamalarıdır ve bu nedenle estetik kaygının öncelikli olduğu durumlarda tercih edilir. Özellikle ön dişlere uygulanan seramik kaplamalar halk arasında “porselen kaplama” olarak adlandırılır ve kendi içinde kullanılan malzemenin tek tip veya altyapı materyali içermesine göre farklı çeşitlere ayrılır:

Porselen Laminate

Dişin üzerine oldukça ince bir tabaka halinde yerleştirilen ve yaprak kaplama olarak da adlandırılan bu kaplamalar istenilen renkte hazırlanabilir. Özellikl ön dişlerde uygulanır ve estetik gülüş tasarımında kullanılır. Metal barındırmaz ve kırılmalara karşı yüksek dayanım gösterir. Bu nedenle renk değişimine uğramış veya kırılmış dişlerin düzeltilmesinde bile oldukça başarılıdır.

Zirkonyum Kaplama

Doğada mevcut olan beyaz renkli zirkonyum metalinden yapılan bu kaplamalar, ön ve arka dişlere uygulanır. Son derece sağlam olan zirkonyum kaplama, aynı zamanda estetik bir görünüme sahiptir ve ağız içi uyumu fazlasıyla iyidir.

Metal Destekli Kaplama

Yapım aşamasında porselenin yanı sıra farklı metallerle desteklenen bu kaplama, dişe gereken dayanıklılığı ve işlevi yeniden kazandırmak amacıyla kullanılır. Diş dokusuna yüksek uyum sağlayan metal destekli kaplamalar mat ve ışığı geçirmeyen bir renge sahiptir. Bu nedenle estetik güzelliğin ön planda olduğu ön dişler için uygun değildir fakat isteğe göre tercih edilebilir.

Tam Porselen Kaplama

Empress ya da tam seramik kaplama isimleriyle de bilinen tam porselen kaplama, yapımında sadece porselen kullanılan dayanıklı ve doğal görünümlü bir kaplama çeşididir. Doğal diş yapısına uygun olan porselen malzemesine yüksek dayanım kazandırılması sonucu elde edilir ve bu nedenle oldukça uzun ömürlüdür.

Çarpık, kırık veya şekil bozukluğu olan dişlerde rahatlıkla uygulanan seramik kaplamanın ağız içi bio-uyumu oldukça yüksektir.

Bu uygulama klasik dolgu yöntemleriyle tedavi edilemeyen çürüklerde ve diş eksikliklerinde de kullanılabilir. Seramik kaplama hem yitirilen ağız fonksiyonlarının geri kazanımını sağlamak hem de estetik gülüş tasarımı yapmak için tercih edilen dayanıklı bir diş kaplama türüdür. Genellikle kendi dişine en yakın kaplamaya sahip olmak isteyen hastalara uygulanır.

    Üste Git