Dişler çeşitli nedenlere bağlı olarak kırılabilir, çürüyebilir ya da lekelenebilir. Böyle durumlarda işlevsel problemler ortaya çıkabileceği gibi estetik problemler de ortaya çıkar ve bu problemler kişilerin özgüvenlerini olumsuz etkileyebilir.

Günümüzde hem işlevsel hem de estetik kusurların giderilmesi, bireylerin çok daha güzel bir gülüşe sahip olması adına bonding pek çok kişi tarafından tercih edilen bir uygulamadır. Pek çok birey için hem konforlu bir süreç olması hem de düşük maliyetli olması nedeniyle tercih sebebidir.

Bonding Uygulaması Nedir?

Bonding, dişlerde meydana gelen çürük, kırık ya da renk değişimi gibi durumlarda gerçekleştiren kozmetik bir uygulamadır. Çentikli dişleri düzeltmek için de gerçekleştirilen bu uygulamada dişler arasındaki boşluklar kapatılabilir ve aynı zamanda dişlerin şekli ya da rengi değiştirilebilir.

Hem düşük maliyetli, hem kolay, hem de hastalar açısından konforlu bir uygulama olan bonding, diş üzerinde herhangi bir aşındırma yapılmasını gerektirmiyor ve bu yüzden de herhangi bir diş hasarı oluşmuyor.

İşlem kompozit dolgu malzemelerinin dişe yapıştırılması ile gerçekleştiriliyor. Bonding, dişlerin üzerinde bulunan şekil bozukluklarının giderilmesi ve çok daha estetik bir görünüm yaratılması amacıyla günümüzde sıklıkla başvurulan bir uygulama.

Bonding Uygulaması Nasıl Yapılır?

Hastalar açısından konforlu bir uygulama olan bonding uygulamasında izlenen adımlar sırasıyla şu şekildedir:

 • İlk olarak diş temizliği gerçekleştirilir,
 • Dişlerdeki çürükler temizlendikten sonra yüzeyin tutuculuğunun artırılması adına pürüzlendirme işlemi yapılır. Böylelikle bonding olarak adlandırılan tutucu ajanın diş yapıştırılması çok daha kolay hale gelir.
 • Pürüzlü yüzeyin derinleştirilmesi ve tutuculuğun daha güçlü olması adına asit uygulaması gerçekleştirilir. Asit yüzeyi istenen noktaya getirdikten su ile yıkanır, dişler kurutulur ve bonding uygulaması için hazır hale getirilir.
 • Mikro bir fırça yardımıyla bonding uygulaması gerçekleştirilir ve özel bir ışık ile uygulanan malzemenin sertleşmesi sağlanır.

Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra dişe estetik bir görünüm kazandırmak amacıyla cila işlemi gerçekleştirilir. Pürüzsüz bir görünüm elde edilebilmesi ve dişin lekelenmelere karşı daha dirençli olması adına cila işlemi büyük önem taşır. Gerekli görüldüğü durumlarda cila uygulaması 1 hafta sonunda tekrarlanabilir. Uygulama sırasında hastalar aşındırma işlemi gerçekleştirilmediği için herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmez. Bu sebeple uygulama sırasında gerekli görülmediği müddetçe herhangi bir anestezi işlemi uygulanmaz.

Bonding Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Dişlerdeki kırıkların giderilmesi adına son derece etkili bir yöntem olan bonding, gülüş tasarımı sırasında da uygulanan bir işlem. Yani işlevsel kusurların giderilmesinin yanı sıra, estetik bir görünüme kavuşmak açısından da önem taşır. Bonding uygulamasının öne çıkan avantajları ise şunlardır:

 • Dişlere şekil verilmesi sırasında herhangi bir kesme ya da aşındırma işlemi yapılmaz,
 • Diş kesimine gerek kalmadan dişler arasında boşluklar kapatılabilir,
 • Diş boyu uzatılarak dişlerin konuşma ya da gülme sırasında estetik görünmesi sağlanır,
 • Porselen diş uygulamalarına oranla çok daha düşük maliyetlidir,
 • Porselen uygulaması öncesinde hastaların nasıl bir görünüme sahip olacaklarını görmeleri açısından prova amaçlı uygulanabilir,
 • Anestezi uygulaması gerekmez,
 • Diş problemlerinin giderilmesi konusunda uygulanan en hızlı çözümlerden biridir.

Bonding uygulamasının tek dezavantajı uygulanan malzemenin dişin doğal yapısı kadar sert olmamasıdır. Bu yüzden sert şeyler ısırıldığı zaman ufalanma meydana gelebilir. Bu yüzden uygulamanın ömrü genellikle birkaç yıldır. Elbette ağız bakımı ve bonding miktarı da uygulamanın ömrü konusunda belirleyicidir. Aynı zamanda bonding uygulaması yaptıran kişilerin dolguların durumunun takip edilebilmesi amacıyla düzenli olarak diş kontrolü yaptırmaları önerilir.

  Üste Git